73. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Relacja z uroczystości
73. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Uroczystości zostały rozłożone na dwa dni.
10 września w kościele Św. Ferdynanda sprawowana była comiesięczna Msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona była, jak zawsze, w asyście wielu pocztów sztandarowych. My wystawiliśmy swój poczet flagowy i przygotowaliśmy okolicznościowe kartki (w formie pocztówkowej) upamiętniające NSZ oraz płk. Ignacego Oziewicza, które rozdawaliśmy po Mszy św.
Następnie udaliśmy się do sali parafialnej, gdzie nasz gość honorowy Marek Oziewicz przybliżył zgromadzonym historię rodzinną i kartę bojową płk. Ignacego Oziewicza – pierwszego dowódcy NSZ. Był czas także na wspomnienia mniej odległe. Marek Oziewicz przypomniał wspólną walkę z reżimem komunistycznym braci Zbigniewa i Mariana Oziewiczów oraz Dariusza Olszewskiego (prezesa honorowego NSZ-Nowe Pokolenie), którzy należeli do opozycji antykomunistycznej lat 80-tych, działającej na terenie Wrocławia. Na zakończenie Dariusz Olszewski podziękował całej rodzinie Oziewiczów za ich walkę o niepodległość Polski.
Po przemówieniach zaprezentowaliśmy projekcję wykładu Leszka Żebrowskiego pt. „Historia NSZ”. Wszystkiemu towarzyszyła przygotowana przez nas wystawa, upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych.
Nasze uroczystości kontynuowaliśmy w Bazylice Św. Jacka, gdzie 13 września odprawiona została Msza Św. w intencji NSZ i płk. Ignacego Oziewicza. W nabożeństwie uczestniczyli kombatanci: Pani Krystyna Kołacińska (wdowa po śp. Władysławie Kołacińskim „Żbiku”), Pan Bogdan Horoszowski i Pan Zbigniew Krzyżewski oraz nasz gość honorowy Jan Białostocki, wnuk pierwszego dowódcy NSZ, który przybył z Polski na tę uroczystość wraz z synem Janem. Podczas Mszy św. Jan Białostocki w skrócie przedstawił życiorys i zasługi swojego dziadka. Przy tej okazji wręczył Dariuszowi Olszewskiemu bardzo cenną nagrodę – Drzwi do Wolności, w uznaniu niepodważalnych zasług jakie położył on w przywracaniu pamięci Bohaterom walk o niepodległość Polski, przyznaną przez Kapitułę Filmów Dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Po Eucharystii Jan Białostocki uroczyście odsłonił wmurowaną w świątyni tablicę ku czci płk. Ignacego Oziewicza, którą poświęcił ks. proboszcz Stanisław Jankowski.
Następnie przenieśliśmy się do sali parafialnej, na której ponownie głos zabrał Jan Białostocki. W swym wystąpieniu zaznajomił zgromadzonych gości z ideą festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, którego jest współorganizatorem.
W dalszej kolejności wyświetlony został film pt. „Żołnierze Wyklęci – Pamięć Odzyskana” w reż. Iwony Bartólewskiej. Po projekcji jeszcze długo dyskutowaliśmy z publicznością o naszych Bohaterach podziemia niepodległościowego.
Godnie uczciliśmy pamięć Narodowych Sił Zbrojnych i płk. Ignacego Oziewicza.
Warto nadmienić, że nasi goście Marek Oziewicz i Jan Białostocki przy okazji wizyty w Chicago otrzymali medale Piety Smoleńskiej ufundowane przez Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość.