Msza św. w intencji bohaterów bitwy o Monte Cassino

W niedzielę, 15 maja

uczestniczyliśmy w Mszy św. w intencji 72. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Odprawiona została w kościele Św. Pryscylli w Chicago, pod przewodnictwem ks. Marcina Gładysza.  Na Mszy św. obecni byli weterani II wojny światowej, a wśród nich uczestnicy bitwy o Monte Cassino. W nabożeństwie uczestniczyły też organizacje polonijne, grupy rekonstrukcyjne oraz poczty sztandarowe: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Placówka 90, Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie, 12. Pułk Ułanów Podolskich oraz Kościuszkowcy.
W kazaniu ks. Marcin zwrócił szczególną uwagę, jak istotne jest wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w wierze katolickiej i przywiązaniu do polskości, stawiając przy tym za wzór obecnych w świątyni weteranów. Podkreślił, że jest to wyjątkowo ważne na emigracji. Po zakończonej homilii, wpatrzeni w świadków tamtych wydarzeń, pełni wzruszenia odśpiewaliśmy pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino“.
Uczestnicząc w tej Mszy św.  oddaliśmy hołd poległym i zmarłym uczestnikom walk o niepodległość Polski, którzy toczyli boje na wszystkich frontach świata. Mieliśmy zaszczyt uścisnąć dłonie, które w maju 1944 roku wspinały się po stromych zboczach Monte Cassino.

Cześć i  Chwała Bohaterom!