Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – Chicago, 2018

 

Złóżmy wspólnie hołd Żołnierzom Wyklętym. Zapraszamy do udziału w Biegu „Tropem Wilczym — Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych​”. Trasa ma dystans 1963 metry – symbolizuje rok, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek”.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bieg w Chicago odbędzie się w ramach obchodów tego święta. Ideą projektu jest oddanie hołdu i popularyzacja wiedzy na temat Bohaterów Narodowych – żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego walczących w latach 1944 – 1963 o niepodległość Polski.

Bieg odbędzie się 3 marca (sobota), godz. 9.00 w Shabonna Park. ​Prosimy o wcześniejsze przybycie – 8.30 w celu rejestracji, która jest obowiązkowa. Wpisowe wynosi $5 od osoby (opłata tylko gotówką).

 Adres:

6935 W. Addison St., Chicago, IL 60634 (w pobliżu parafii Św. Pryscylli)

Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy:

  • koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego
  • pamiątkowy medal
  • broszurę edukacyjną na temat Żołnierzy Wyklętych

 Plan uroczystości:

  • 8.30-9.00 Rejestracja
  • 9.30 ​- Bieg Pamięci
  • 10​.00- Apel Poległych
  • 10.45 – projekcja filmu „Pan major Łupaszka” (w sali parafialnej kościoła Św. Pryscylli)
  • 11.15- prezentacja ​wystawy poświęconej​ Żołnierzom Wyklętym

__________________________________________________________________________________

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

 

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago

 Kontakt:

Arkadiusz Cimoch

tel.: (773) 817-4722

e-mail: nszchicago@gmail.com