Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - Koło Chicago

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Chicago

08.03.2017, 6:30 | Admin | Aktualności | Galeria | Wyświetleń:

Dnia 4 marca 2017...

01


uczciliśmy w Chicago Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w parafii pw. Św. Pryscylli. Następnie udaliśmy się do pobliskiego parku, gdzie w ramach obchodów zorganizowaliśmy „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział 400 osób. Większość uczestników tego Biegu, to młodzież z polonijnych szkół, z aglomeracji chicagowskiej. Jest to wspaniała inicjatywa, która łączy w sobie ideę składania hołdu Bohaterom narodowym i propagowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

Przed Biegiem wspólnie odśpiewaliśmy polski hymn. Po ukończonym Biegu uczestnicy odebrali pamiątkowe medale oraz pakiety, które zawierały m.in. broszury edukacyjne. Następnie odczytaliśmy Apel Poległych, a po jego zakończeniu udaliśmy się do sali parafialnej przy kościele, gdzie odbyła się projekcja filmu pt. „Inka. Zachowałam się jak trzeba”. W sali przygotowaliśmy trzy wystawy: „Tropem Wilczym”, „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich”, „Wyklęci do Szkół”, oraz kilkanaście plansz z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, co szczególnie cieszy nas, jako organizatorów. Ponadto mieliśmy stoisko z książkami o tematyce historycznej, a także koszulki i pamiątki sławiące Żołnierzy Wyklętych.

Gościem honorowym uroczystości była P. Krystyna Kołacińska, uczestniczka powstania warszawskiego, żona kpt. Władysława Kołacińskiego ps. Żbik, wybitnego oficera Brygady Świętokrzyskiej NSZ, legendarnego dowódcy jednego z największych oddziałów partyzanckich antyniemieckiej konspiracji i powstania antykomunistycznego – Brygady Jasnogórskiej NSZ.

Godnie uczciliśmy w Chicago pamięć Rycerzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Żołnierzy Wyklętych. Nasza praca na rzecz odkłamywania polskiej historii, szerzenia wiedzy i przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych, trwa cały rok, nie tylko od święta. Mamy nadzieję, że ziarno zasiane w sercach najmłodszych pokoleń zaowocuje przywiązaniem do polskiej tradycji i wzbudzi poczucie narodowej dumy.

„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”. Roman Dmowski

 

Koło Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wspomóż nas!

Przekaż darowiznę za pomocą systemu PayPal

Kategorie
Facebook