Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Chicago

Dnia 4 marca 2017…


uczciliśmy w Chicago Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w parafii pw. Św. Pryscylli. Następnie udaliśmy się do pobliskiego parku, gdzie w ramach obchodów zorganizowaliśmy „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział 400 osób. Większość uczestników tego Biegu, to młodzież z polonijnych szkół, z aglomeracji chicagowskiej. Jest to wspaniała inicjatywa, która łączy w sobie ideę składania hołdu Bohaterom narodowym i propagowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

Przed Biegiem wspólnie odśpiewaliśmy polski hymn. Po ukończonym Biegu uczestnicy odebrali pamiątkowe medale oraz pakiety, które zawierały m.in. broszury edukacyjne. Następnie odczytaliśmy Apel Poległych, a po jego zakończeniu udaliśmy się do sali parafialnej przy kościele, gdzie odbyła się projekcja filmu pt. „Inka. Zachowałam się jak trzeba”. W sali przygotowaliśmy trzy wystawy: „Tropem Wilczym”, „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich”, „Wyklęci do Szkół”, oraz kilkanaście plansz z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, co szczególnie cieszy nas, jako organizatorów. Ponadto mieliśmy stoisko z książkami o tematyce historycznej, a także koszulki i pamiątki sławiące Żołnierzy Wyklętych.

Gościem honorowym uroczystości była P. Krystyna Kołacińska, uczestniczka powstania warszawskiego, żona kpt. Władysława Kołacińskiego ps. Żbik, wybitnego oficera Brygady Świętokrzyskiej NSZ, legendarnego dowódcy jednego z największych oddziałów partyzanckich antyniemieckiej konspiracji i powstania antykomunistycznego – Brygady Jasnogórskiej NSZ.

Godnie uczciliśmy w Chicago pamięć Rycerzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Żołnierzy Wyklętych. Nasza praca na rzecz odkłamywania polskiej historii, szerzenia wiedzy i przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych, trwa cały rok, nie tylko od święta. Mamy nadzieję, że ziarno zasiane w sercach najmłodszych pokoleń zaowocuje przywiązaniem do polskiej tradycji i wzbudzi poczucie narodowej dumy.

„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”. Roman Dmowski

 

Koło Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych