Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych -2016

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Serdecznie zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago.

6 marca 2016, kościół Św. Ferdynanda

Plan uroczystości:

  • Uroczysta Msza św. o godz. 10.15 z udziałem pocztów sztandarowych
  • Po Mszy św. symboliczny bieg: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
  • Apel Poległych
  • Film „Inka – zachowałam się jak trzeba” reż. Arkadiusz Gołębiewski. Projekcja filmu w sali parafialnej.
  • Wystawy „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich – Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku” oraz „Tropem Wilczym”

Po raz pierwszy w Chicago zostanie zorganizowany bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa będzie przebiegała wokół terenów parafii p.w. Św. Ferdynanda, a jej dystans wynosi 1963 m., symbolizując rok w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek”. Zachęcamy do uczestnictwa osoby w każdym wieku. Przyjdź oddaj hołd.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest naszym obowiązkiem! Gdy świat cieszył się z zakończenia II wojny światowej, Oni nadal pozostali w lasach walcząc z nowym okupantem. Ich opór był sprzeciwem wobec siłą narzuconemu zbrodniczemu systemowi komunistycznemu  oraz oderwaniu Kresów Wschodnich przez Związek Sowiecki. Zbrojnie wystąpili w obronie własnych rodzin, ziemi, wartości i poszanowania godności ludzkiej, a cel nadrzędny był jasny – odzyskanie suwerennego państwa.
Nieugięci, ginęli w walce lub po ciężkich torturach w katowniach UB; wrzucani do dołów śmierci, w nieznanych miejscach nadal czekają na odnalezienie. Pamiętajmy o Nich i nie dajmy zginąć Poległym!

 

“Wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom”

 

​Organizatorzy:

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie Chicago

1 reply

Comments are closed.