Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Chicago, 2020 r.

 

Dnia 29 lutego 2020 r., uczciliśmy w Chicago Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbywała się w parafii Św. Pryscylli i w Shabbona Park. Wzięło w niej udział ok. 300 osób w tym dzieci i młodzież z polonijnych szkół. Obchody rozpoczęliśmy od powitania gości przez Marcina Stępnia wspólnego odśpiewania polskiego hymnu i modlitwy poprowadzonej przez ks. Macieja Gallę. W ramach święta zorganizowaliśmy „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym”. Uczestnicy przed Biegiem otrzymali koszulki z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego, a po jego ukończeniu pamiątkowe medale. Po Biegu Arkadiusz Cimoch odczytał Apel Poległych. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do sali parafialnej przy kościele Św. Pryscylli, gdzie odbyła się projekcje filmów przedstawiająca sylwetki Bohaterów Powstania Antykomunistycznego, a także prezentacja wystawy „Wyklęci do Szkół”. Ponadto prowadziliśmy sprzedaż książek o tematyce historycznej, oraz koszulek i pamiątek sławiących Żołnierzy Wyklętych.

To już siódmy raz wspólnie uczciliśmy w Chicago pamięć Rycerzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Żołnierzy Wyklętych. „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym” jest to wspaniała inicjatywa łącząca w sobie idee, których celem jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, a zarazem popularyzacja wiedzy na temat powstania antykomunistycznego. Nasza praca na rzecz odkłamywania polskiej historii, szerzenia wiedzy i przywracania pamięci o najlepszych Córkach i Synach polskiego narodu trwa cały rok, nie tylko od święta. Mamy nadzieję, że ziarno zasiane w sercach najmłodszych pokoleń zaowocuje przywiązaniem do polskiej tradycji i wzbudzi poczucie narodowej dumy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych kontynuowaliśmy następnego dnia, 1 marca 2020 r. w Bazylice Św. Jacka, gdzie miała miejsce ceremonia poświęcenia naszego sztandaru. Szerzej o tym wydarzeniu w oddzielnej relacji.

Koło Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych