Amerykańska Częstochowa -Doylestown 2014

Relacja z wyjazdu do amerykańskiej Częstochowy.

 

W dniu 25 maja ,a więc w przededniu amerykańskiego święta Memorial Day ,nasza grupa postanowiłą odwiedzić odległe od Chicago, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania.
Sam wyjazd dla Nas to była okazja zobaczenia tego słynnego miejsca oraz integracji grupy.
Wzięliśmy udział w Mszy Św. , dumnie trzymając naszą biało czerwoną ,narodową flagę .
Następnie udaliśmy się w procesji na cmentarz oddając hołd Tym,którzy spoczywają na pobliskiej nekropolii. Liczba pochowanych tam bohaterów,robi ogromne wrażenie. Zapaliliśmy znicze na grobach polskiej elity ,która w wyniku wojen i prześladowań komunistów musiała uciec z Polski.
Pochowani są tam m.in. weterani I i II WŚ,sybiracy, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej,a także polscy artyści ,politycy ,twórcy Polski Podziemnej,cichociemni , obrońcy Westerplatte , powstańcy warszawscy i wiele innych wybitnych i zasłużonych dla Polski osób ,że wymienię kilka z Nich ;
Stefan Korboński działacz Polskiego Państwa Podziemnego z żoną Zofią ( teraz po przeniesieniu spoczywają w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie) , gen. Witold Urbanowicz dowódca Dywizjonu 303 , Leonard Zub-Zdanowicz cichociemny , pppłk. Brygady Świętokrzyskiej NSZ z żoną Marią z domu Poray Wybranowską , gen. Antoni Chruściel ps ” Monter” komendant Okręgu Wrszawa ZWZ, ostatni dowódca Powstania Warszawskiego ( urna z prochami generała i jego żony Walerii zostały złożone na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w 2004 r.) . Nasze odczucia były identyczne -żal i wewnętrzny gniew ,że doczesne szczątki tych wspaniałych ludzi nie znajdują się w Ojczyźnie ,o Jej niepodległość walczyli i dla Niej byli gotowi byli poświecić wszystko .
Na środku części cmentarza weteranów, stoi wspaniały Pomnik Mściciela -przedstawiający husarza , autorstwa Andrzeja Pityńskiego.
Są tam rownież popiersia gen. Władysława Andersa oraz Ignacego Paderewskiego ,którego serce znajduje się w Sanktuarium .
W dalszej kolejności , dzięki uprzejmości O. Bartłomieja mogliśmy zwiedzić Sanktuarium (była już późna pora i formalnie było zamknięte ,była właściwie tylko nasza grupa). Mogliśmy podziwiać galerię poświęconą Janowi Pawłowi II ,bogatą w unikatowe pamiątki po tym wielkim Polaku oraz zbiór cennych pamiątek z II WŚ ( sztandary ,legitymacje , mundury, dokumenty, odznaczenia ,obrazy i wiele innych eksponatów ) . Wspólna modlitwa i zetknięcie się z historià Polski w tym miejscu, zrobiło na Nas ogromne wrażenie i pozostanie w naszej pamięci do końca życia.
Na koniec wypowiedzieliśmy kilka słów o Nas dla rozgłośni “Głos z Amerykańskiej Częstochowy”

Po powrocie tj .we wtorek 27 maja cześć z Nas zapaliła znicze polskim bohaterom na cmentarzu Maryhill w Niles i pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu Św. Wojciecha w Niles.
PamiętaMy !

Podsumowując ,wszyscy zgodnie stwierdzamy ,że warto odwiedzić to wspaniałe miejsce,tak ważne dla Polaków w Usa.
Wyjazd oraz integracja na dużym plusie 😉