Polacy z Chicago Polakom na Kresach

Idąc za przykładem wielu organizacji

​Idąc za przykładem wielu organizacji ​patriotycznych i kibicowskich w Polsce, postanowiliśmy zorganizować zbiórkę darów i pomocy finansowej w Chicago, dla naszych Rodaków na Kresach Wschodnich. Zbiórka rozpoczęła się 10 stycznia, w kościele Św. Ferdynanda podczas comiesięcznej Mszy św. za Ojczyznę. W ramach akcji zbierane były: polskie książki, nowa odzież, żywność z długoterminową datą ważności, środki czystości i wiele innych przydatnych rzeczy. Zbiórka kontynuowana była przez następne cztery tygodnie także w trzech innych parafiach: Św. Pascala, Św. Trójcy i Św. Konstancji. Zostaliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni hojnością i życzliwością chicagowskiej Polonii, której wsparcie uczyniło naszą akcję ogromnym sukcesem. Wymienione powyżej parafie nie były jedynymi miejscami, gdzie Polacy z Chicago mogli wspomóc naszych Rodaków zamieszkujących Kresy. Zorganizowaliśmy także zbiórkę artykułów spożywczych w kilku polskich sklepach w Chicago. Chętni mogli przynieść dary od siebie z domów lub podarować część swoich zakupów spożywczych w danym sklepie.Podsumowując naszą inicjatywę​: ​udało nam się ​wysłać​ ok. ​50 paczek​ wypełnionych darami​. Poza ​tym​, zebraliśmy sumę $6,292.78 USD, która została przeznaczona na pomoc biednym polskim rodzin​om​ na Kresach Wschodnich, wsparcie dla polskich organizacji (które jako nieliczne kultywują polską tradycję i kulturę) oraz dla polskich szkół i polskich parafii katolickich.Poniżej lista miejsc gdzie trafiły zebrane pieniądze oraz poszczególne dary:
-Odnowa polskich nagrobków na cmentarzu w Wielkim Kłodnie
-Lwów i okolice – kombatanci, polskie rodziny oraz pojedyncze osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji otrzymały pieniądze
-Kościół Chrystusa Króla i Wszechświata w Kijowe oraz Dom Spotkań Polaków.
-Kościół Św. Antoniego przy ul. Łyczakowskiej we Lwowie (na remontowany ołtarz)
-Zakup polskich katechizmów dla dzieci z grupy przedszkolnej we Lwowie
-Radio Lwów
-Sambor – obóz letni dla dzieci organizowany przez siostry zakonne
-Wilno – pomoc kombatantom i ich rodzinom
-Dzieci z Kresów podczas wizyty w Częstochowie otrzymały odzież, książki i słodycze

Cała akcja była dla nas wszystkich ogromnym i niepowtarzalnym przeżyciem.
Dla nas, jako polskich patriotów, Kresy Wschodnie zawsze będą częścią serca Polski, która została bestialsko oderwana z naszych terytoriów przez „wielkich wygranych” II wojny światowej – Związek Sowiecki. Możliwość pomocy naszym Rodakom​,​ zamieszkującym tamte ziemie, jest dla ogromną ​satysfakcją​. Wielkie wzruszenie budzą w nas chwytające za serce, własnoręcznie napisane podziękowania, które otrzymaliśmy od rodzin, do których trafiły dary i wsparcie finansowe. Pomoc, której mogliśmy udzielić, motywuje nas do działania oraz organizowania kolejnych tego typu zbiórek, które planujemy niedługo rozpocząć.

Dziękujemy parafiom, księżom​​ ​i wszystkim​ ​​ ofiarodawcom za wszelką pomoc i włączenie się w naszą​ ​zbiórkę.​
Serdeczne Bóg zapłać

Warto nadmienić, że w ramach naszej inicjatywy prezentowaliśmy, przy parafiach ​wystawę dotyczącą Rzezi Wołyńskiej pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”
Z racji tego, że cała akcja trochę się przedłużyła, przy kolejnej zbiórce, obiecujemy usprawnić kwestie logistyczne.