Polak-Węgier Dwa Bratanki

W niedziele,  25-go października

uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawianej w 59-tą rocznicę Powstania Węgierskiego 1956r.  Odbywała się ona w kościele Św Stefana Króla Węgier w Chicago a przewodniczył jej ks. Maciej Galle, kapelan Rajdu Katyńskiego. Licznie stawili się motocykliści z polonijnych klubów motocyklowych a ze strony Węgier obecny był m.in. węgierski ambasador z placówki dyplomatycznej w Chicago,  harcerze oraz delegacja szkoły węgierskiej.
W wygłoszonym kazaniu, ks. Maciej zaznaczył, jak ważna jest dziś postawa Węgier w obronie Europy przed zagrażającą jej islamizacją. Na słowa uznania zasługuje twarde stanowisko premiera Węgier, Viktora Orbana, przeciw któremu występuje większość czołowych polityków Unii Europejskiej. Dlatego też, postawa Polski powinna być jasna i klarowna. Wzorem Jana III Sobieskiego powinnyśmy nieugięcie stanąć w obronie naszej religii. Dziś, wspólnie z naszymi Braćmi-Węgrami musimy bronić Europy przed najazdem islamistów. Jednak aby do tego doszło, musimy usunąć ze stanowisk w Polsce nadal zalegających tam komunistów i postkomunistów! Wierzymy, że wkrótce to nastąpi.
Po nabożeństwie udaliśmy się do sali parafialnej, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów rocznicowych. Po odśpiewaniu hymnów węgierskiego a następnie polskiego przemawiał  ambasador Węgier, po którym wystąpiły zespoły dziecięce i młodzieżowe z węgierskiej szkoły. Na koniec zaprezentowano pokaz mody. Mogliśmy podziwiać kreacje pięknie przyozdobione węgierskimi motywami ludowymi.
Uczestniczenie w obchodach 59-tej rocznicy Powstania Węgierskiego było dla nas dużym przeżyciem.  Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijała dla dobra Polski i Węgier. Możemy stwierdzić, że pomimo różnicy językowej, czuliśmy się tam jak wśród Polaków. Dziękujemy.

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie