73 rocznica “Krwawej Niedzieli” w Chicago.

Lipiec to miesiąc

w którym obchodzimy smutną rocznicę “Krwawej niedzieli” – eskalacji zbrodni rzezi wołyńskiej, akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu, przez ukraińskich nacjonalistów.  W tym roku minęło już siedemdziesiąt trzy lata od tamtych tragicznych wydarzeń. W Chicago i na przedmieściach odbywały się Msze św. w intencji pomordowanych Polaków.

Dnia 10 lipca uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele Św. Priscilli w Chicago. Dzięki  przychylności księdza Macieja Galle, nowego  proboszcza parafii, mogliśmy zaprezentować wystawę pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, która cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród oglądających.

Tę samą wystawę pokazaliśmy tego dnia w kościele Św. Ferdynanda, po wieczornej Mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny oraz pomordowanych na Wołyniu. Jak co miesiąc, wystawiliśmy nasz poczet sztandarowy. Gościem honorowym był pan por. Filip Ożarowski, żołnierz w oddziale partyzanckim „Jastrzębia”, a następnie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, autor książek pt. „Wołyńska Grenada” oraz „Gdy płonął Wołyń” (wydanej również w j. angielskim). Po nabożeństwie wysłuchaliśmy wzruszających wspomnień Pana Ożarowskiego, który był świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń.

Następnie w kolejną niedzielę,  tj. 17 lipca, zaprezentowaliśmy wyżej wspomnianą wystawę w kościele Ojców Cystersów w Willow Springs. Również i tutaj sprawowana była Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Południowo-Wschodnich. Także tego dnia wystawiliśmy poczet sztandarowy, a uroczystości uświetnił Pan por. Filip  Ożarowski.

Zbrodnia ludobójstwa, której dopuścili się Ukraińcy, jest jedną z najokrutniejszych w dziejach polskiej martyrologii. Przerażają metody bestialskiego mordowania Polaków, skala tej zbrodni (ok. 100 tyś. ofiar) oraz to, że eksterminacja nie ominęła dzieci, kobiet i starców. Nie możemy o tym zapomnieć, szczególnie teraz, gdy odradzający się nacjonalizm ukraiński odwołuje się do zbrodniczej formacji UPA, czci ich przywódców niczym bohaterów, stawiając katów Polaków za wzorce kolejnym pokoleniom ukraińskim. Nie wolno nam tego przemilczeć, a wybaczyć mogłyby tylko ofiary!

Bóg zapłać księżom proboszczom wspomnianych parafii za umożliwienie zaprezentowania wystawy oraz zorganizowania spotkania z Panem por. Filipem Ożarowskim. Dziękujemy wszystkim rodakom za przybycie i ofiarodawcom za wsparcie naszej działalności.

 

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie Chicago.

Związek Żołnierzy NSZ Okręg Szczecin.