Z wizytą w Polskiej Katolickiej Szkole im. Św. Błażeja .

W sobotę 20 grudnia 2014

ww. szkole odbyło się spotkanie z dziećmi i młodzieżą. Naszym zadaniem, było przybliżyć obecnym tam młodym Polakom – historię Polski lat 80 (z nawiązaniem do współczesności). Termin nie był przypadkowy, bowiem tydzień wcześniej obchodziliśmy smutną 33. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Miały miejsce dwie ciekawe lekcje. Najpierw słuchaczami byli uczniowie klas 4 – 8, a następnie licealiści. Na tę okoliczność została przygotowana przez nas ciekawa sceneria, na którą składała się: wystawa przedstawiająca kulisy działalności “Solidarności Walczącej” – organizacji antykomunistycznego podziemia z lat 1982 -1990, która czynnie walczyła z komunistycznym reżimem. Ponadto było mnóstwo oryginalnych dokumentów, zdjęć, znaczków oraz książek z tamtego okresu. Cała ekspozycja wzbogacona została aktualnymi publikacjami. Jednak największą furorę wśród uczniów, robił autentyczny ekwipunek milicyjny – m.in. – tarcza, hełm, pałka. Wystawa oraz kolekcja i zbiory należą do Dariusz Olszewskiego, byłego działacza “Solidarności Walczącej”.
Właśnie Dariusz Olszewski wcielił się w rolę nauczyciela historii. Starał się w jak najbardziej klarowny sposób zaznajomić odbiorców z genezą komunizmu i jego późniejszymi konsekwencjami. Podkreślając, że przy obalaniu tego systemu pierwszoplanową rolę odegrał Kościół Katolicki oraz że to Polska zainicjowała ustrojową przemianę w Europie. Naświetlił uczniom, kto był i jest prawdziwą ikoną “Solidarności’; wspominając sylwetkę nieodżałowanej Anny Walentynowicz. Zdemaskował mit Lecha Wałęsy, przypominając o jego agenturalnej służbie pod ps. TW “Bolek”. Andrzej Gwiazda, Kornel Morawiecki, Hanna Łukomska to nazwiska, które pojawiły się w aspekcie ludzi zasłużonych w walce z komunistyczną juntą w Polsce. Po zasadniczej części wystąpienia już w luźniejszej formie Dariusz Olszewski dzielił się wspomnieniami tamtych lat i oprowadzał po wystawie zebraną młodzież i dzieci.
Reasumując – warto prowadzić tego typu odczyty – odsłaniające historię Polski (w niekonwencjonalny sposób) młodym Polakom na emigracji. Bez wątpienia godzi się, aby przedstawiać polskość jako wartość, coś z czego należy być dumnym. Jest sens niesienia tego przesłania, musimy to pielęgnować!

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie