Delegacja NSZ-Nowe Pokolenie z wizytą w Arizonie

W dniu 12 listopada 2016

 

prowadziliśmy lekcję historii w Polskiej Szkole im. Św. Jana Pawła II przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Phoenix (Arizona). Tematem wykładu była II wojna światowa i powstanie antykomunistyczne. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli przygotowaną przez nas prezentację multimedialną, jednak największe zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży wzbudziły eksponaty: repliki ryngrafów, a także najwyższych polskich odznaczeń wojskowych oraz cywilnych.

Dzień wcześniej odwiedziliśmy mieszkającą nieopodal Phoenix p. Barbarę Skarbek, wdowę po śp. płk. Antonim Skarbek-Szackim „Bohunie“, legendarnym dowódcy Brygady Świętokrzyskiej. Podczas ośmiogodzinnej wizyty w serdecznej atmosferze mieliśmy przyjemność wysłuchać wspomnienia p. Barbary, które sięgały czasów przedwojennych. Pani Skarbek mieszkała w Poznaniu, pochodzi z patriotycznej rodziny o pięknych tradycjach polskich elit. Jej mama zaangażowana była w ruch narodowy, a w czasie wojny cała rodzina działała w konspiracji, w strukturach NSZ. Po ucieczce z Polski Ludowej na Zachód wyszła za mąż, za płk. Antoniego Skarbek-Szackiego. Razem z dziećmi mieszkali w Niemczech, następnie we Francji (razem z płk. Ignacym Oziewiczem), a w połowie lat pięćdziesiątych wyjechali na stałe do USA. Mieliśmy zaszczyt trzymać w rękach słynne serce zrobione z pasiaków więźniarek z obozu w Holiszowie oraz odznaczenia i furażerkę „Bohuna“.
Była to nasza trzecia i na pewno nie ostatnia wizyta u p. Skarbek.
Dziękujemy p. Barbarze oraz Jej synowej za serdeczne przyjęcia i wspólnie spędzony czas.

Do Phoenix zostaliśmy zaproszeni przez Kongres Polonii Amerykańskiej wydział Arizona. Z tego miejsca dziękujemy Zarządowi.

2 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *