71. rocznica powstania Brygady Świętokrzyskiej

W dniu 11 sierpnia ……

2015 r. uczciliśmy 71-szą rocznicę sformowania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Był to największy oddział liczącej ponad sto tysięcy osób formacji ideowo-wojskowej NSZ.

Brygada Świętokrzyska walczyła z wrogami Polski: okupantem niemieckim, sowieckim oraz „rodzimymi” oddziałami komunistycznymi. 13 stycznia 1944 r. zmuszona ofensywą bolszewicką Brygada Świętokrzyska wymaszerowała na Zachód. W trakcie marszu oddział toczył krwawe boje z siłami Wermachtu i Armii Czerwonej. 5 maja 1945 r. Brygada wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w  Holiszowie (Czechy), uwalniając około 700 więźniarek, w tym 167 Polek oraz ponad 200 Żydówek. Do niewoli wzięto ok. 200 esesmanów i 15 strażniczek; w walce rannych zostało 2 polskich żołnierzy.

Po II wojnie światowej Brygada Świętokrzyska szkalowana była nie tylko w propagandzie komunistycznej, ale także przez elitę emigracyjną i przedstawicieli innych formacji niepodległościowych.

Uroczysty hołd złożyliśmy pod Pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarza Maryhill w Niles. Wraz z nami obecna była Pani Bożena Piwowarska, wdowa po ŚP  kpr. pchor. Stanisławie Piwowarskim ps. „Ostry”, żołnierzu Brygady Świętokrzyskiej. Na rozpoczęcie wszyscy odmówiliśmy modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych, po której odśpiewaliśmy Hymn Polski. Po chwili zadumy i wspólnej refleksji był czas na dyskusję z Panią Piwowarską o ogromnych zasługach Brygady w walce o niepodległość Polski, o Jej mężu oraz naszych spostrzeżeniach i uczuciach dotyczących bohaterskiej postawy żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, która tak wspaniałe zasłużyła się Ojczyźnie, a która przez wiele lat niezasłużenie znajdowała się na marginesie polskiej historii.

Cześć Ich pamięci!

Czołem Wielkiej Polsce!