Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2016

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – Chicago

   W niedzielę, 6 marca uczciliśmy w Chicago Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej to okazji w kościele Św. Ferdynanda odprawiona została uroczysta Msza św. w asyście pocztów sztandarowych, której przewodniczył ksiądz proboszcz Zdzisław Torba. Zgodnie z założeniami propagującymi postawy patriotyczne, zakupiliśmy dla dzieci kilka książek “Kocham Polskę” oraz rozdaliśmy najmłodszym uczestnikom Dekalog Patrioty.

Gośćmi honorowymi obchodów byli weterani: Pan kpt. Bogdan Horoszowski – uczestnik Powstania Warszawskiego; Pan por. Wacław Wierzbicki – żołnierz II Korpusu gen. Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino; Pani Krystyna Kołacińska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, wdowa po kpt. Władysławie Kołacińskim ps. „Żbik” – oficerze NOW i NSZ, legendarnym dowódcy kompanii Brygady Świętokrzyskiej oraz Brygady Jasnogórskiej.

Po nabożeństwie odbył się, po raz pierwszy w Chicago, “Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wzięło w nim udział ok. 200 osób w różnym wieku, a każdy z uczestników otrzymał koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego oraz pamiątkowy medal. Co warto pokreślić – biegło wiele osób, które do tej pory nie zetknęły  się z tematem podziemia antykomunistycznego i nie brały udziału w uroczystościach patriotycznych. Taka forma przywracania pamięci o żołnierzach II konspiracji jest znakomitym instrumentem dotarcia do szerszych środowisk. Przed biegiem  odczytaliśmy list od kapelana NSZ-NP, ks. Marcina Zasady, któremu obowiązki kapłańskie nie pozwoliły stawić się na obchodach.

Po biegu Arkadiusz Cimoch odczytał Apel Poległych w hołdzie żołnierzom powstania antykomunistycznego.
Następnie w sali parafialnej zaprezentowaliśmy przygotowane przez nas wystawy: „Tropem Wilczym” oraz „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich”. Wyświetlony został również film pt. „Inka – zachowałam się jak trzeba” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.
Ponieważ  uroczystości te trwały kilka godzin, przygotowaliśmy dla uczestników skromny poczęstunek.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago. Szczególnie dziękujemy parafii Św. Ferdynanda za umożliwienie zorganizowania tej wspaniałej uroczystości. Jest nam niezmiernie miło, że tak wielu Polaków oddało hołd poległym, pomordowanym i tym wszystkim,  którzy po drugiej wojnie światowej nadal walczyli z komunistami o katolicką i wolną Wielką Polskę.

CHWAŁA BOHATEROM! 

NARODOWE SIŁY ZBROJNE – NOWE POKOLENIE CHICAGO