Polacy w Chicago Rodakom na Kresach II edycja

Drogi Rodaku!

Drugi rok z rzędu organizacja Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie przeprowadzi zbiórkę, mającą na celu pomoc dla rodaków – kombatantów, osób starszych oraz w złej sytuacji materialnej, zamieszkujących przedwojenne polskie Kresy. Rozpocznie się ona w dniu 7 lutego w kościele Św. Ferdynanda w Chicago i kontynuowana będzie w innych parafiach na terenie aglomeracji chicagowskiej (szczegóły poniżej w harmonogramie).
W wyznaczonych miejscach można będzie złożyć donację finansową oraz przynosić dary: odzież (tylko nową), żywność (z długą datą ważności do spożycia), artykuły szkolne, środki czystości i higieny.
Dary przekazane zostaną najbardziej potrzebującym Polakom zamieszkującym nasze dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej.


Z całego serca apelujemy do Was Polacy!

Wspomóżmy naszych rodaków. Kresy to ziemie odebrane Polsce, przez wieki związane z naszą tradycją i kulturą tworzyły Rzeczpospolitą. Za przesuniętą na zachód granicą z różnych powodów pozostali tam nasi rodacy, do dziś zmagający się z niezliczonymi trudnościami i problemami. To Polacy, którzy nigdy z ojczystej ziemi nie wyjeżdżając znaleźli się nagle za granicą Polski.

Wspierajmy Ich w zachowaniu polskości. Pokażmy, że los Polaków z Kresów – żyjących nierzadko w skrajnej biedzie – nie jest nam obojętny. Pamiętajmy i pomagajmy!Równocześnie w ramach tej inicjatywy prezentowana będzie wystawa:
“Rzeczpospolita utracona”. Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Autorem wystawy jest dr Tomasz Łabuszewski. Wystawa opowiada historię “narodu okaleczonego”, historię II Rzeczpospolitej której nie ma. To historia strat spowodowanych okrucieństwem wojny. Historia zagłady dokonanej przez dwa totalitaryzmy: niemiecki i sowiecki. To również podróż śladami nieistniejącego społeczeństwa polskiego, bogatego wielokulturowością i wiekową tradycją. Podróż po nieistniejących już muzeach i bibliotekach, pałacach, świątyniach. Podróż po świecie ziemiańskich dworów…po utraconych Kresach…zapraszamy do zwiedzania wystawy!

HARMONOGRAM ZBIÓRKI (po każdej Mszy św. w języku polskim):

 

 • 7 i 10 lutego kościół Św. Ferdynanda 5900 W. Barry Ave. Chicago, IL 60634
 • 14 lutego kościół Św. Tomasza z Villanova 1201 E. Anderson Dr. Palatine, IL 60074
 • 21 lutego kościół Miłosierdzia Bożego 21W411 Sunset Ave. Lombard, IL 60148
 • 28 lutego Kościół Św. Trójcy 1118 N.Noble St. Chicago, IL 60622
 • 28 lutego kościół Św. Pascala 3935 N. Melvina Ave. Chicago, IL 60634

 

 


Z góry – SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ!

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie

Więcej informacji na stronie:
http://nszchicago.com/

2 replies
 1. polak
  polak says:

  Popieram.
  Jak najbardziej popieram wszelka pomoc.
  Wedlug mnie to tam wlasnie ta pomoc jest potrzebna.

Comments are closed.